Sindirim problemleri

4
17440

Sindirim sisteminin ana işlevi, yediğimiz gıdalardan besinleri emmektir. Vücutumuz bunun için vücutta çeşitli işleri yapmak için vitaminler, proteinler, yağlar ve kaloriler kullanacaktır.

Sindirim problemi, bu sürecin doğal işleyişindeki bir değişiklik veya anormalliktir.

Sindirim sorunları oldukça yaygın olup nüfusunun % 40’ı herhangi bir zamanda en az bir kez sindirim problemi belirtisinden muzdariptir.

Sindirim problemi terimi, IBS ve hazımsızlıktan ülserli kolit ve Crohn hastalığına kadar sindirim sistemini etkileyen çok çeşitli durumları, semptomları ve hastalıkları kapsar.

 

Sindirim probleminin yaygın tipleri

IBS
Crohn hastalığı
İshal Kabızlığı

İrritabl bağırsak sendromu (IBS)

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), sindirim sisteminin işleyişini etkileyen yaygın, uzun süreli bir durumdur. Karın rahatsızlığına, şişkinliğe ve bağırsak alışkanlığında ( kabızlık ve / veya ishal ) değişikliğe neden olabilir .

Özel bir nedeni olmayan bir durumdur ve birçok tedavi seçeneği varken, tek bir etkili tedavisi yoktur – bir kişi için işe yarayan şey sizin tedavinize yaramayabilir. Semptomlar zaman içinde değişebilir ve nasıl yönetildiklerine bağlı olarak birkaç gün ila birkaç ay arasında sürebilir.

IBS Belirtileri

Semptomlar bireyler arasında değişir ve bazı insanları diğerlerinden daha ciddi şekilde etkiler. Bazı insanlarda semptomlar, yemek veya içmek zorunda oldukları bir şey, stresli dönemler veya gıda zehirlenmesi ile tetiklenir gibi görünüyor.

IBS’nin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Karın (mide) ağrısı veya rahatsızlığı. Bu ağrı tipik olarak alt karnınızın sol tarafında görülür. Bu ağrı yedikten sonra daha da kötüleşebilir ve tuvaleti kullandıktan sonra rahatlayabilirsiniz.
 • Bağırsak alışkanlıklarında bir değişiklik – bu kabızlıktan ishale kadar değişebilir. Dışkınızın kıvamı da değişebilir ve sınırlı miktarda mukus geçirebilirsiniz.
 • Tuvalete gitmek için acil bir ihtiyaç yaşamak. Veya hareketten sonra bağırsaklarınız tamamen boş hissetmeyebilir.
 • Karnınız şişkin hissedebilir ve görünebilir.
 • Gastrointestinal problemler bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Bazı durumlarda, aylarca herhangi bir belirti görmeyebilirsiniz, o zaman aniden parlarlar.

Ek sorunlar:

 • aşırı gaz  (şişkinlik)
 • yorgunluk
 • hasta hissetmek
 • mesane sorunları
 • acı seks
 • idrar tutamama
 • sırt ağrısı
 • hazımsızlık

IBS’li bazı insanlar bu sorunların birçoğunu yaşayabilirken, semptomlar doğrudan irritabl bağırsak sendromuyla ilişkili olmayabilir. Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, doktorunuzdan bir randevu almalısınız.

IBS semptomlarının günlük yaşam üzerindeki etkisinin bir sonucu olarak bir kişi üzerinde psikolojik bir etkisi olabilir. Sonuç olarak, anksiyete ve depresyon gibi diğer semptomlarla karşılaşabilirsiniz. Bunun böyle olabileceğini düşünüyorsanız, yardım istemeniz önemlidir; zihinsel sağlığınız fiziksel sağlığınız kadar önemlidir. Doktorunuz depresyonunuzu veya endişenizi yönetmeniz için size tavsiyelerde bulunabilir.

IBS’ye ne sebep olur?

IBS’nin nedenleri bilinmemekle birlikte, birçok uzman bunun sindirim sorunları ve artan bağırsak hassasiyeti ile ilişkili olduğuna inanmaktadır.

IBS Ağına göre, irritabl bağırsak sendromunun bilinen bir nedeni olmasa da, yaygın risk faktörleri şunları içerir:

 • gastroenterit (kusma ve ishal)
 • travmatik veya üzücü bir olay yaşamak
 • bazı antibiyotik kürleri

Sindirim sorunları 

Sindirim sistemlerimizdeki yiyecekleri hareket ettirmek için, vücudumuz hareketi teşvik etmek için bağırsakları ritim, sıkma ve rahatlama ile hareket edecektir. Ancak IBS’li bir kişide bu sürecin farklı olduğu düşünülmektedir. Yiyecekler bağırsaktan çok hızlı veya çok yavaş geçirilir.

Yiyecek bağırsaktan çok hızlı geçtiğinde, sindirim sistemi devam edemez. Suyu yiyeceklerden emmek için yeterli zaman yoksa, ishale neden olabilir. Bununla birlikte, yiyecek sindirim sisteminden çok yavaş hareket ediyorsa, vücut çok fazla su emer. Dışkılarınızın sertleşmesi ve zorlaşması kabızlığa neden olur.

Yaygın bir inanç, IBS’li kişilerin sindirim problemleri yaşadıklarıdır, çünkü beyinden bağırsağa giden sinyaller bozulur.

Sindirim sistemi vücuttaki birçok farklı duyumdan sorumludur. Örneğin, aç, dolu veya tuvalete ihtiyacınız varsa, sindirim sisteminiz beyninize sinyal gönderir. Bazı uzmanlar IBS’li kişilerin bu sinyallere aşırı duyarlı olduklarına inanmaktadır. Yani, örneğin, bazı insanlarda hafif hazımsızlığın zar zor fark edildiği yerlerde, IBS’li olanlar için, bu yoğun ve üzücü bir ağrı olabilir.

Yaşam tarzı faktörleri

IBS’de çocukluk çağında istismar, hastalık veya yas gibi travmatik bir olay yaşamak veya stres altındayken bazı yaşam tarzı alışkanlıklarının ve psikolojik faktörlerin rol oynadığını gösteren kanıtlar vardır .

Bu, IBS’nin aklın bir durumu olduğu anlamına gelmez ve fiziksel semptomlar çok gerçektir. Stres veya anksiyete gibi yüksek duygular, bağırsakların düzenli işlevselliğini etkileyebilecek vücuttaki kimyasal değişimi tetikleyebilir.

IBS’niz olmasa bile, bu kimyasal değişimin etkilerini hala gösterebilirsiniz. Stres altındayken önemli bir sınav veya iş yerinde bir sunum gibi bağırsak alışkanlıklarında ani bir değişiklik yaşamış olabilirsiniz.

Çocukluktaki zor deneyimlerin sizi strese daha duyarlı hale getirmesi mümkündür ve bu nedenle semptomlar baskı altında veya travmatik bir durumda parlayabilir.

Diyet ve sindirim sağlığı el ele gider ve bazı gıdaların IBS semptomlarını tetiklediği düşünülmektedir. Bu herkes için geçerli olmasa da, yaygın diyet tetikleyicileri şunları içerir:

 • gazlı içecekler
 • alkollü içecekler
 • bisküvi, cips ve kek gibi işlenmiş atıştırmalıklar
 • çay ve kahve gibi kafeinli içecekler
 • yağlı gıdalar

Bir beslenme uzmanı sindirim problemlerine nasıl yardımcı olabilir?

Medyada gıda ve diyetlerle ilgili çok sayıda çelişkili veri var. Bir gün bir tabloid veya dergi tarafından savunulan belirli bir diyet ertesi gün kınanabilir. Bu, sindirim problemleri yaşayan insanlar için kafa karıştırıcı ve sinir bozucu olabilir, çünkü onlar için diyet kibirle ilgili değildir, rahatsız edici ve sıklıkla zayıflatıcı koşullarla yaşamaya çalışmakla ilgilidir. Sindirim sorunları olan insanlar, tek bir yemek seçiminin karın krampları veya ishal gibi ağrılı veya utanç verici semptomları indükleyerek bir günü tamamen mahvedebileceğini bilir.

Nitelikli bir beslenme uzmanı, yiyecek ve ruh hali arasındaki bu uçucu ilişkiyi anlar ve hastanın beslenme alışkanlıklarına uzman bilgisi uygulayarak sindirim problemlerinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Beslenme uzmanları, spekülasyondan ziyade kanıta dayalı doğrudan tavsiye vermeyi amaçlamaktadır.

Bireysel zevklere ve gereksinimlere göre kişiselleştirilmiş yemek planları ile, bir beslenme uzmanına danışmak, sindirim probleminden muzdarip bir bireyin günlük yaşamını büyük ölçüde artırabilir.

Crohn hastalığı

Crohn hastalığı, bağırsak ve sindirim sisteminin parçalarının iltihaplandığı bir durumdur.

Crohn hastalığı, enflamatuar bağırsak hastalığının (IBD) en yaygın formlarından biridir. Uzun süreli bir hastalıktır ve Crohn’s ve Colitis UK’ye göre, Crohn hastalığı İngiltere’de 100.000’den fazla insanı ve dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir.

Belirtiler şunları içerebilir:

 • ishal
 • karın ağrısı
 • yorgunluk
 • kilo kaybı
 • dışkıda kan / mukus

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı IBD olarak bilinen iki durumdan biridir, diğeri ülseratif kolittir. Crohn’ların neden olduğu iltihaplanma genellikle hafif olabilirken, birçok vakada şiddetli ağrı görülür. Daha şiddetli semptomları olan insanlar genellikle bağırsaktan etkilenen kısmı çıkarmak için güçlü ilaçlara veya bir operasyona ihtiyaç duyacaktır.

Crohn hastalığı vücudu nasıl etkiler?

Crohn hastalığı bağırsağın herhangi bir bölümünü etkileyebilir, en yaygın alanlar ince bağırsağın alt kısmı veya kolonun üst kısmıdır. Bazı insanlar sadece kolonun (ülseratif kolite benzer şekilde) etkilendiğini bulurken, diğerleri Crohn’ların bağırsağın birden fazla bölümünü etkilediğini bulabilir.

Bağırsak açısından, Crohn’ların en hafif formu, ince ülserlere ve bağırsak astarında iltihaplanma lekelerine neden olabilir. Daha ciddi Crohn hastalığı vakalarında, ülserler daha büyük bir boyuta büyür ve çok daha derinleşir. Enflamasyon bağırsakları kalınlaştırarak sindirilmiş yiyeceklerin geçmesini zorlaştırabilir.

Bazen bu büyük ülserler bağırsak duvarından geçer. Bu, fistül olarak bilinen bağırsak dışında bir apse neden olabilir – bu, enfeksiyonun vücudun yakın bölgelerine yayılma riskini artırabilir, en sık anüs çevresinde ortaya çıkabilir.

Crohn teşhisi

Aile öykünüz olan IBD’niz varsa aile hekiminiz Crohn hastalığınızdan şüphelenebilir. Ayrıca, genç bir yetişkinseniz ve birkaç hafta süren istenmeyen kilo kaybı, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler yaşıyorsanız durumdan şüphelenebilirler. Bir tanıyı doğrulamak için testler ve fiziksel muayenelerin yapılması gerekecektir, bunlar şunları içerebilir:

Kan ve dışkı testleri

Kan testi, iç iltihaplanma yaşayıp yaşamadığınızı ve anemik olup olmadığınızı gösterebilir. Benzer şekilde, dışkılarınız herhangi bir kan veya enfeksiyon veya iltihap belirtileri için test edilebilir. Herhangi bir iltihap tespit edilirse, bir endoskopi, tarama veya röntgen çekmeniz gerekebilir.

Endoskopi

Kapsam tipine ve muayenenin yapıldığı yere bağlı olarak farklı adlar taşıyan çeşitli endoskopi türleri vardır. Örneğin:

 • Üst GI endoskopi – Bağırsaklarınızın üst kısmını incelemek içindir. Bir doktor yemek borusu ve mideniz muayene edilebilmek için boğazınıza bir kamera ile ince, esnek bir tüp yerleştirir.
 • Sigmoidoskopi veya kolonoskopi – Bunlar, kolondaki Crohn hastalığının semptomlarını incelemek içindir. Bir sigmoidoskop kısa bir tüp iken kolonoskop daha uzun ve daha esnektir. Her ikisi de kolon ve rektumu incelemek ve anüsten sokmaktır.
 • Kapsül endoskopi – Bu bir tüp değil, küçük bir kapsüldür. Bağırsak muayenesi için bu üzüm boyutlu kamerayı yutmanız istenecektir. Kapsül bir kamera, ışık kaynağı ve verici içerir, bağırsağın görüntülerini alır ve onları belde giyilen bir veri kaydediciye iletir. Tek kullanımlık bir kapsüldür ve herkese sunulmaz.

Baryum röntgeni

Bu durumda, bağırsak astarını kaplayabilen zararsız beyaz bir madde olan baryum sülfat içeren bir içecek teklif edilebilir. Mide veya bağırsak problemlerini görmeyi daha net hale getirecektir.

Crohn hastalığının belirtileri

Crohn hastalığının semptomları, sindirim sisteminin hangi kısmının etkilendiğine bağlı olarak değişir, ancak karın ağrısı ve ishal, hastalığın en yaygın yan etkileri olma eğilimindedir.

Karın ağrısı tipik olarak, astar iltihabı nedeniyle bağırsakların daralmış geçitlerinde sindirim yiyeceklerinin veya dışkıların tıkanmasından kaynaklanır. Bu genellikle yedikten 30 ila 60 dakika sonra ortaya çıkar – bazen tıkanma çok sıkıdır ve dayanılmaz ağrıya neden olur. Bir kişi bu ciddi tıkanıklığa maruz kalırsa, şişmiş bir karın ve kusma yaşayabilir.

Crohn hastalığının diğer semptomları şunları içerebilir:

 • gece terlemeleri
 • Yüksek sıcaklık
 • istenmeyen kilo kaybı
 • mukus ve / veya dışkıda kan.

Bireyler Crohn hastalığının tüm semptomlarını ya da sadece birkaç semptomunu yaşayabilirler ve muhtemelen hastaların hiç yaşamadıkları zamanlar olacaktır. Ne yazık ki, bu ‘remisyon’ dönemlerini sıklıkla semptomların alevlenmesi izler.

Crohn hastalığına ne sebep olur?

Durumun gelişimini etkilediği düşünülen çeşitli faktörler olmasına rağmen, Crohn hastalığına neyin neden olduğu hala bilinmemektedir. Bu faktörler arasında sigara içme, önceki enfeksiyon, genetik ve yaşam tarzı ve diyet gibi çevresel faktörler bulunur.

Sigara içmek

Sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla Crohn’ları geliştirme olasılığı iki kat daha fazladır. Hastalığı olan sigara içenler de daha şiddetli semptomlar yaşayabilir.

Önceki enfeksiyon

Bazı durumlarda, çocukluk çağı enfeksiyonu bağışıklık sisteminde anormalliklere yol açabilir. Bu anormallikler Crohn hastalığının semptomlarının gelişmesine neden olabilir.

Genetik

NHS’ye göre, 20 kişiden yaklaşık üçünde bir aile üyesi de acı çekiyor. Araştırmalar, Crohn’lu kişilerde nüfusun geri kalanından daha yaygın olan 200’den fazla farklı gen tanımladı. Durumun bazı etnik gruplarda ve bazılarında görülmemesi de genetik bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Bağışıklık sistemi

Popüler bir teori, Crohn’un bağırsaktaki bağışıklık sisteminin bağırsak bakterilerine anormal tepki göstermesi sonucu gelişmesidir. Crohn hastalığında, bağışıklık sistemini bozan TNF-alfa adı verilen bir protein salınır. Bu protein bağırsaktaki iyi ve kötü bakterileri yok ederek iltihaplanmaya neden olur.

Crohn tedavisi

Tedavisi olmadığından, semptomları kontrol altında tutmak ve remisyon süresini mümkün olduğunca uzun süre korumak için Crohn hastalığının tedavisi esastır. Crohn tedavisi bağırsaktaki iltihabı azaltmayı ve Crohn hastalığının kilo kaybı ve karın ağrısı gibi semptomlarının yönetilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

ilaç

Crohn hastalığının orta veya şiddetli semptomları olan bireyler, iltihabı azaltmak için tipik olarak steroid ilacı alırlar. Steroidler yan etkiler üretebilir, bu nedenle semptomlar düzelmeye başlarsa ve ne zaman dozaj azaltılabilir.

Bazı durumlarda, hastalar steroid tedavisi sırasında veya ilaç azaltıldıktan sonra semptomlarda alevlenme yaşayabilir. Bu olursa, bağışıklık sistemini baskılamak için ekstra ilaç gerekebilir.

cerrahlık

Crohn tedavisinin önemli bir kısmı cerrahidir. Çekirdek hayır kurumuna göre, 10 hastanın sekizinden fazlasının bir aşamada ameliyat edilmesi gerekecektir. Crohn’s ameliyatı, bağırsakta inflamasyonun neden olduğu tıkanıklıkları gidermek için tasarlanmıştır. Bağırsakların kötü etkilenen kısımları apse ve diğer ilgili sorunlara neden olduğunda cerrahi gereklidir.

Crohn hastalığı için diyet

Diyet veya yaşam tarzındaki bir değişikliğin Crohn hastalığının semptomlarını tedavi edebileceği fikrini destekleyen çok az araştırma olsa da, beslenmenin önemli olduğunu ve devam eden herhangi bir hastalıkta olduğu gibi vücudu beslemek çok önemlidir.

Tedavi gören bazı hastaların bir Crohn diyeti oluşturmaları ve karın ağrısını azaltmaya yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları önerilir – özellikle iltihap bağırsakların daralmasına neden olduysa. Bu durumlarda, hastaların sindirilemeyen yiyeceklerden kaçınmaları ve bunun yerine ‘düşük kalıntı’ Crohn diyetine bağlı kalmaları için lif alımlarını azaltmaları önerilir.

NHS, Crohn hastalığı olan kişilerin, üç büyük öğün yerine günde altı küçük öğün yerken semptomlarının iyileştiğini bulduklarını ileri sürmektedir.

Spesifik karbonhidrat diyeti (SCD)

Crohn hastalığı için bu diyet, beslenme desteği aracı olarak popülerlik kazanmıştır. Nişasta ve disakkarit (çift) şeker molekülleri gibi spesifik karbonhidratlardan kaçınmak, bu Crohn diyetinde temel kurallardır – bu karbonhidrat formlarının, enflamatuar bağırsak hastalığı olan kişilerin sindirimi zordur.

Crohn hastalığı için bu diyet, bağırsak duvarındaki enflamatuar potansiyelleri nedeniyle tahılları da ortadan kaldırabilir.

Lif

Bitkilerde bulunan bir tür karbonhidrat olan lif, diyetlerimizde önemli bir rol oynar. Samimi bakterilerin büyümesini teşvik eder, sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve bağırsaklardan geçmelerine yardımcı olmak için dışkıları toplar. Bununla birlikte, sindirim sistemi çözünür fiberi parçalayabilirken, çözünmeyen lif çok kolay sindirilmez – bu şişkinliğe ve bazen karın ağrısına neden olabilir.

Crohn’lu birçok kişiye semptom alevlenmelerinden kaçınmak için Crohn diyetlerinde tüketilen çözünmeyen lif miktarına dikkat etmeleri önerilir. Bu, daralma veya darlık belirtileri olduğunda özellikle önemlidir. Çözünmeyen lif bakımından zengin gıdalar şunları içerir:

 • fındık ve tohumlar
 • Esmer pirinç
 • kurutulmuş meyve
 • tam tahıllı ekmek ve tahıllar
 • fasulye ve mercimek
 • Brokoli.

Sıvı diyet

Alternatif olarak, bazı hastalara Crohn hastalığı için bir diyet olarak özel bir sıvı formül diyeti (‘elemental’ veya ‘polimerik’ diyet) önerilebilir – bu, ince bağırsağı etkilediğinde durumun tedavisine yardımcı olabilir. Bu tip Crohn diyetine tipik olarak ‘beslenme tedavisi’ denir. Sıvı formül kolayca sindirilebilen çok küçük moleküllerden oluşur; iltihabı azaltırken ve bağırsağı dinlendirirken beslenmeyi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Gıdaların yeniden üretilmesi diyeti

Genellikle iki ila sekiz hafta süren beslenme tedavisi gören birçok hasta, yiyecekleri diyetlerine yavaş yavaş yeniden eklemeye teşvik edilecektir. Crohn hastalığı için bu diyet, bireylerin semptomlarının alevlenmesine neden olabilecek yiyecekleri saptamasına yardımcı olur. Bu Crohn diyetinin örnekleri arasında gıdaların genel olarak ortadan kaldırılması ve LOFFLEX diyeti – düşük lif, yağ sınırlı, hariç tutma diyeti yer alabilir.

Crohn’s için doğal ilaçlar

Crohn hastalığı için bir tedavi olmamasına rağmen, Crohn hastalığının semptomlarını azaltma eğilimleri nedeniyle teşvik edilen takviyeler ve gıdalar vardır. Crohn diyetinize herhangi bir şey uygulamadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir, çünkü bazıları reçete edilen herhangi bir tıbbi tedaviye tepki gösterebilir.

Aşağıda, Crohn’un semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğuna inanılan bazı takviyeler bulunmaktadır:

Balık yağı – Bu, kolesterol sağlığını uzun zamandır desteklemek için kullanılmıştır ve Crohn hastaları için faydalar önermektedir. Cochrane Sistem İncelemeleri Veritabanına göre, balık yağı omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitleri antienflamatuar özelliklere sahiptir; bu nedenle Crohn hastalığı için diyetinize balık yağı verilmesinin semptomları azaltabileceği düşünülmektedir.

Probiyotikler – Gastrointestinal sistem ‘iyi’ bakteriler içerir, bunlar sindirime yardımcı olur ve kötü bakterilere karşı koruma sağlar. Vücut hastalandığında veya antibiyotik aldığında, vücudun iyi bakteri arzı azalır. Bağırsaklara ihtiyaç duyduğu ‘iyi’ bakterilere benzer şekilde hareket eden mikroorganizmalar sağladığı için probiyotikler önerilir.

Prebiyotikler – Prebiyotikler (sindirilemez karbonhidratlar) bal, kepekli tahıllar, muz, soğan, sarımsak ve enginarda bulunur. Bunlar bağırsak bakterileri için besindir – bunları Crohn hastalığı için diyetinize eklemek normal bağırsak bakterileri fonksiyonunu iyileştirebilir.

Aloe Vera suyu, papatya ve nane de Crohn’un semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğuna inanıyor, onları sıcak bir çay olarak diyetinize eklemeyi deneyin.

Bir beslenme uzmanı size nasıl yardımcı olabilir?

Tıbbi destek ve tavsiyeye ek olarak, Crohn hastalığı olan birçok kişi bir beslenme uzmanıyla iletişime geçmenin yararlı olduğunu düşünmektedir. Bir beslenme uzmanı, optimum sağlık ve refahı sağlamak için dengeli bir diyet yemenin önemini anlayacaktır.

Daha da önemlisi, uzmanlık bilgilerini, her bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış Crohn hastalığı hastaları için kişiselleştirilmiş bir diyet tasarlamak için kullanabilirler. Crohn hastalığının belirtileri değiştikçe, özel bir Crohn diyet planı ve kişisel tavsiye almak, durum üzerinde kontrol duygusu kazanmanıza yardımcı olabilir. Uygun niteliklere sahip bir beslenme uzmanı, belirti remisyon dönemlerinde ve alevlenmelerde size rehberlik edebilecek ve destekleyebilecek ve hangi diyet değişikliklerinin yapılabileceğini önerecektir.

Ayrıca, gıda ile ilgili her konuda eğitim almak, belirtilerinizi uzun vadede uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Bir beslenme uzmanına danışmak, yediklerinizi izlemeyle ilgili baskı ve sorumlulukların hafifletilmesine de yardımcı olacaktır.

Kabızlık

Kabızlık, anormal bağırsak hareketleri ile karakterize yaygın bir durumdur. Kabızsanız, bağırsak hareketleriniz normalden daha az ortaya çıkabilir veya rahatsız edici ve geçmesi zor olabilir.

Kabızlık ayrıca dışkıların topaklı ve sert olmasına ve normalden daha küçük veya daha büyük olmasına neden olabilir. Bazı insanlar, genellikle sıkışmış rüzgarın neden olduğu şiddetli şişkinlik ve karın bölgesindeki kramp ağrıları yaşayabilir.

Kabızlığın ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni vardır ve bazı semptomlar için sadece geçici olabilirken, diğerleri için devam edebilirler. Kabızlığın kronik hale geldiği durumlarda (uzun süreli), hemoroid gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Bu sayfa, kabızlık belirtilerini ve bunları yönetmek ve önlemek için kullanılan tedavi türlerini vurgulayarak durumu daha ayrıntılı olarak araştıracaktır. Özel bir yöntem, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek diyet değişiklikleri de dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri.

Kabızlık belirtileri

Her bireyin farklı bağırsak alışkanlıkları olacaktır. Bazı insanlar günde bir kereden fazla giderken, diğerleri her gün gidebilir. Bu alışkanlıkların hiçbiri bağırsak hareketlerinde ani bir değişikliği temsil etmedikçe ve rahatsızlığa neden olmadıkça anormal değildir.

Kabızlık insanları iki şekilde etkileme eğilimindedir:

 • Bağırsak hareketleri daha az görülür.
 • Bağırsak hareketleri hala düzenlidir, ancak önemli rahatsızlıklara neden olur.

Kabız olabileceğinizden endişe ediyorsanız, aşağıdaki kabızlık belirtilerini vurgulayan listeye göz atın:

 • Bağırsak hareketini geçmeye çalışırken zorlanma.
 • Bağırsaklarınızı tamamen boşaltmamış gibi hissediyorum.
 • Alışılmadık derecede küçük (‘tavşan dışkıları’) veya büyük dışkılar.
 • Sert ve topaklı geçen dışkı.
 • Karnınızda ağrı ve / veya rahatsızlık hissetmek.
 • Haftada üçten az bağırsak hareketine sahip olmak.

Kabızlığa ne sebep olur?

Kabızlık her yaştan insanı etkileyebilir, ancak tipik olarak dışkılar kalın bağırsakta (kolon) çok uzun süre kaldığında ve çok fazla su emildiğinde ortaya çıkar. Bu dışkıları sert ve kuru yapar; bağırsaktan ne kadar düzgün geçtiklerini etkileyen.

Bu soruna katkıda bulunabilecek çeşitli faktörler vardır. Lütfen kabızlığa neyin sebep olduğunu gösteren bir listeye bakın:

 • Diyet lifi eksikliği – meyve, sebze ve tam tahıllı ekmek ve tahıllar gibi yeterli lifli yiyecekleri yememek.
 • Rutin veya yaşam tarzında bir değişiklik – özellikle yeme alışkanlıkları.
 • Dehidrasyon – yeterince sıvı içmemek.
 • Egzersiz ve fiziksel aktivite eksikliği.
 • Dışkı geçirme isteğini göz ardı etmek.
 • Yüksek sıcaklığa sahip.
 • Düşük veya fazla kilolu olmak.
 • Tuvalete giderken sınırlı mahremiyete sahip olmak.

Kabızlığın diğer nedenleri

Gebelik

Kadınların hamilelik sırasında – özellikle erken evrelerde – bağırsak problemleri yaşaması yaygındır. NHS’ye göre, kabızlık her beş gebe kadından ikisini etkiler. Bu, kas gevşetici olarak işlev gören progesteron hormonunun artan üretiminden kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, bağırsakları kaplayan kaslar – dışkıyı kolondan geçirmek için dalgalanan, dalga benzeri hareket üreten – düzgün çalışmayı durdurur. Bu, dışkı kolonda daha uzun süre kalacağı anlamına gelir – kabızlığa yol açar.

ilaç

Bazı ilaçlar yan etki olarak kabızlığa neden olabilir. Antidepresanlar, kalsiyum takviyeleri, demir tabletler ve epilepsi ve şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçlar bunlardan biridir.

Sağlık sorunları

Nadir durumlarda, kalıcı veya kronik kabızlık, iritabl bağırsak sendromu (IBS), diyabet, az aktif tiroid bezi, multipl skleroz ve inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi altta yatan bir sağlık sorununun işareti olabilir. Yaşam tarzınızı değiştirdikten ve yeme alışkanlıklarınızı değiştirdikten sonra düzelmeyen açıklanamayan bağırsak değişiklikleriniz veya kilo kaybınız varsa doktorunuzla randevu almalısınız.

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlık

Bebeklerde ve çocuklarda düzensiz bağırsak hareketleri yaygındır ve NHS, İngiltere’deki her üç çocuktan birine kadar kabızlığa sahiptir. Bebeklerde ve çocuklarda zayıf beslenme ve zayıf tuvalet eğitimi de dahil olmak üzere çeşitli kabızlık nedenleri vardır. Bazı durumlarda nedeni bilinmemektedir. Diğerleri için tuvaleti kullanma korkusu da bir faktör olabilir.

Nadir olmasına rağmen, bebeklerde ve çocuklarda düzensiz bağırsak hareketleri altta yatan bir sağlık sorununa işaret edebilir. Herhangi bir endişeniz varsa, doktorunuzdan randevu almanız önemlidir.

Kabızlık ve sıkışmış rüzgar

Kabızlığın bir yan etkisi, karın şişkinliğine, ağrıya ve rahatsızlığa katkıda bulunabilecek sıkışmış rüzgardır. Fasulye, brokoli, lahana, soğan ve karnabahar gibi belirli yiyecekleri kesmek, sıkışmış rüzgarı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak diyetinizden çok fazla besin maddesi çıkarmamanızı sağlamak için diğer meyve ve sebzeleri almanız gerekir. Daha fazla su içmek ve fiziksel olarak aktif tutmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de büyük bir fark yaratabilir.

Kabızlığa ne yardımcı olur?

Hafif kabızlık belirtilerini önlemeye ve yönetmeye yardımcı olmanın birkaç yolu vardır ve bu önlemler genellikle diyetinizde ve günlük rutinlerinizde yaşam tarzı değişikliklerini içerir.

Kabızlık diyeti

Tedavinin önemli bir kısmı diyetinizde değişiklik yapmayı içerir. Bol miktarda lif yediğinizden emin olmak özellikle önemlidir – günde yaklaşık 18-30 g. Fiber, dışkılara kolondan daha etkili geçmelerine yardımcı olan hacim ve yumuşaklık katar. Bu bağırsak hareketlerini düzenli tutmaya yardımcı olacaktır.

Yüksek lifli gıdalar aşağıdakileri içerir:

 • kepekli ekmekler, pirinç, makarna ve un
 • kepek, Weetabix ve müsli gibi tam tahıllı kahvaltılık gevrekler
 • meyve ve sebzeler
 • tohumlar ve fındık
 • yulaf.

Yüksek lifli bir diyetin etkilerini görmeye başlamak bir hafta ile bir ay arasında sürebilir ve ilk birkaç gün içinde şişkinlik hissedebilir ve bağırsaklarınız ekstra liflere alıştıkça sıkışmış rüzgar hissedebilirsiniz. Lif alımınızı arttırırken daha fazla su içmek ve kafein ve alkolü kesmek önemlidir. Günde sekiz ila 10 bardak su (iki litre) içmek, bağırsakta vücudun susuz kalması durumunda ortaya çıkabilecek bir tıkanıklığı önlemeye yardımcı olacaktır. Bunun nedeni, dışkıların kolondan geçmek için yeterli neme sahip olması gerektiğidir.

Lif alımının kademeli olarak artırılması gerektiğinden, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek diyet değişiklikleri yapmadan önce lütfen bir uzmana danışın.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Aşağıda kabızlığı önlemeye ve semptomları uzak tutmaya yardımcı olabilecek diğer yaşam tarzı değişikliklerinin bir listesi bulunmaktadır.

 • Tuvalet alışkanlıkları –  Tuvalete gitme isteğini göz ardı etmeyin, çünkü bu kabızlığa neden olabilir. Tuvaleti kullandığınızda kendinize dışkıları rahatça geçirmek için yeterli gizlilik ve zaman verin.
 • Egzersiz –  Kabız olma riskinden kaçınmak için haftada en az 150 dakika fiziksel aktivite yapmayı hedefleyin. Daha fazla egzersiz, aynı zamanda genel kondisyonunuzun yanı sıra ruh halinizi ve enerji seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

ilaç

Semptomları hafifletmeye yardımcı olacak yaşam tarzı değişiklikleri iyi çalışmazsa, müshil gibi ilaçlar genellikle reçete edilir. Kronik (kalıcı) kabızlık çekiyorsanız, doktorunuz muhtemelen bağırsaklarınızı hareket ettirmek için bir süre boyunca kullanılacak bir doz laksatif reçete edecektir.

Tezgah üstü laksatifler genellikle kısa süreli, karmaşık olmayan kabızlık vakaları için kullanılır ve dışkı geçtikten sonra durdurulur. Ancak kronik kabızlık, bağırsakta tıkanıklığa neden olabilecek bir dışkı birikmesinin bir sonucu olabilir. Hepsi farklı şekillerde çalışan birkaç farklı laksatif türü vardır, bu yüzden herhangi birini almadan önce profesyonel tavsiye aldığınızdan emin olun.

Bir beslenme uzmanı nasıl yardımcı olabilir?

Kayıtlı bir beslenme uzmanı veya diyetisyen, bireysel gereksinimlerinize özel uyarlanmış bir kabızlık diyet planı hazırlayacaktır. Eğitim, durumu tedavi etmenin ilk adımıdır ve bir beslenme uzmanı size belirli yiyeceklerin besin değeri hakkında bilgi verebilir, böylece hayatınızın kontrolünü geri alabilir ve ihtiyaçlarınıza uygun doğru ürünleri seçebilirsiniz. Bir beslenme uzmanı, durumla yaşamayı kolaylaştırmak için kabızlık belirtilerinizle ilgili uzman tavsiyesi verecektir.

 

 

Sindirim sorunları ciddi olabilir mi?

Sindirim sorunlarının çoğu çok hafiftir ve bir beslenme uzmanının yardımıyla veya uygun ilaçları alarak hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Bazı sindirim problemlerinin çok ciddi olduğu düşünülmektedir. ‘Kırmızı bayrak semptomları’ tanımlanarak ciddi sindirim sorunları teşhis edilebilir. Kırmızı bayrak semptomlarını tanımlamak için beş basit soru sorabilirsiniz:

1) Bağırsaklarınızın işleyişinde ani ve şiddetli bir değişiklik fark ettiniz mi?

2) Yakın zamanda sebepsiz kilo verdiniz mi?

3) Yutma güçlüğü çekiyor musunuz?

4) Kalp yanığı veya mide ağrısında bir artış fark ettiniz mi?

5) Sırt pasajınızdan kanama fark ettiniz mi?

Bu belirtilerden biriyle karşılaşırsanız, doktorunuzu mümkün olan en kısa sürede ziyaret etmeniz önerilir.

Sindirim sistemi nasıl çalışır?

Gıda, sindirim sisteminden dört ana aşamalı aşamada geçer.

1)  Ağız – Ağızda dişler, katı yiyecekleri büyük parçalar halinde yırtarak ve öğüterek sindirim sürecine başlar. Tükürük daha sonra nişasta gibi karbonhidratları parçalamaya başlar.

2)  Mide – Ağızda çiğnenmiş yiyeceklerin yumuşak kütlesi daha sonra yutulur. Eozofagus (mideye giden tüp), kısmen sindirilmiş yiyecekleri, peristalsis olarak bilinen dalga benzeri bir hareketle büzülerek mideye sıkar. Bu işlem 6 saniyeden az sürer. Midede, bezler hidroklorik asit ve sindirim enzimleri salgılar. Bu sindirim suları, yiyeceklerde bulunan proteinleri, şekerleri ve yağları parçalar.

3)  İnce Bağırsak – Kısmen sindirilmiş yiyecekler mideden duodenumdan ve ince bağırsağa sıkılır. İnce bağırsakta karaciğerden gelen safra yağları emülsifiye etmeye başlar ve pankreastan sindirim suları besinleri sindirmeye devam eder. İnce bağırsağın duvarındaki villus yüzey alanını arttırır ve daha küçük moleküllerin kan dolaşımına emilmesine yardımcı olur.

4)  Kalın bağırsak – Gıda ince bağırsağı terk ettiğinde, besinlerin çoğu zaten emilmiş olacaktır. Daha sonra, çoğunlukla sindirilen yiyeceklerin topakları kolondan yavaşça hareket eder. Bu, emilimin son aşamasıdır, sadece bir yığın lif ve bakteri bırakır. Bu atık kütlesi vücut tarafından kullanılamadığından, sonunda anüs yoluyla atılır.

4 YORUMLAR

 1. Benim de babamın da aynı ama farklı türleriymiş gözüken bir mide sindirim problemimiz var. Mesela babam çiğ sebze yerse midesi çok fena yanıyor boğazlarına kadar ve benim de aynı şekilde ama mesela ben kısır yersem de çok yanıyor midem yada mercimek köftesi. Ama babam da aynı durum geçerli değil. Bu mide rahatsızlığını bir türlü çözemedik. Yani ülser desek yokk ülserin birçok belirtisi bile yok bende ama anlamadık. Şu virüs ortamı çıksın bi hastaneye gideyim.