Muğla-Akyaka-Seyahat

0
751

Muğla, Turkey

Muğla, Türkiye’nin güneybatısında bulunan antik bir Yunan şehridir. 1923’ten önce şehirde 3000 Yunanlı yaşıyordu ve Smyrna bölgesine aitti. Şimdi Türkiye’nin Ege kıyıları boyunca uzanan Muğla ilinin yanı sıra aynı ilçenin merkezi. Muğla merkezi iç kısımda 660 m rakımdadır ve güneybatıdaki Gökova Körfezi’ndeki en yakın sahilden yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Muğla ilçe alanı kuzeyde batıdaki Milas, Yatağan ve Kavaklıdere ilçeleri ile hepsi ilçeye bağlı olan Ula ve Köyceğiz ilçeleri ile komşudur. Muğla, Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi uluslararası tanınmış ve popüler turistik tatil beldelerinin yanı sıra Sarıgerme’nin daha küçük beldesini bünyesinde barındıran bir ilin idari başkentidir.

 

Muğla – Marmaris yolunun 15. kilometresinde başlayan Sakar Geçidi’nden 7 kilometre inen rotayı gezmeniz büyük bir ayrıcalık . Dağ ve Gökova Körfezi manzarası gerçekten baş döndürücü. Manzaralı yol kenarında park yerleri mevcuttur. Arabanı yanlara al ve rüyalara dal. Körfez genellikle siste bulunur ve daha yaratıcı bir manzara sunar.

Bu esnek yol fırına indiğinde Akyaka’ya gidiyor. Sağa dönüp çamlarla Akyaka’ya giriyorsunuz.

Akyaka şehir merkezine gidip orman alanına sola dönerseniz plaja yaklaşacaksınız. Deniz biraz bulanık çünkü sığ ve dalgalı. Azmak’ın denizle buluştuğu yer burası . Dilerseniz Azmak’a tekne ile gidebilir ve büyük tatlı su balıklarını temiz suda izleyebilirsiniz

Şehir merkezinin yakınında yemyeşil bir çam ormanı göreceksiniz. Kamp ve piknik alanında Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bir restoran bulunmaktadır. Ev sahipliğinde bungalovlar da vardır. Ormanın gizlediği küçük kulübelerden denize girmek için daha ileriye gitmeniz gerekiyor. Bu orman evine Akyaka’dan tekne kiralayarak veya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

AKYAKA FAALİYETLERİ

Akyaka, konumu ve coğrafyasının getirdiği avantaj ile hayranlarına doğa sporları için birçok fırsat sunuyor. Akyaka’da her mevsim yapılabilecek birkaç etkinlik var.

Rüzgar Sörfü – Rüzgar Sörfü

Bölge, tüm motorlu su sporlarına kapalıdır ve sörfçüler için güvenli bir yer sağlar. Mayıs ayından kasım ayına kadar bu bölgede her seviyede sörf yapmanın tadını çıkarabileceğiniz havalar var. Yeni başlayanlar için, bölgenin kapalı kısmı çok güvenlidir. Okulun uzmanlık alanı gençler için eğitimdir.

Kaya tırmanışı

Özellikle Çınar Plajı’nın hemen üzerindeki kayalıklarda , güzel manzaraya karşı açılan farklı seviyelerde 7 parkur yeni başlayanlar ve kendilerini geliştirmek isteyenler için çok uygundur. Tüm malzemeler Gökova Rüzgar tarafından sağlanmaktadır. Akyaka’da yılın 12 ayında bu spor için uygun ortamı bulabilirsiniz.

Rafting – River Canos

Akyaka’ya 45 km uzaklıktaki Dalaman Çayı’nın heyecan verici rafting parkurunda günlük turlara katılmak için sabah 9’da hizmeti yakalamak yeterli . Akyaka’ya akşam 6’da döndüğünüzde o günü yaşadığınıza inanamayacaksınız. Mayıs-Kasım ayları arasında her gün turlar düzenlenmektedir.

Yamaç paraşütü

Sağdaki eğimin üstünde bulunan gözetleme kulesinin yanındaki eğimi çıkarmak için kullanabilirsiniz. Ekim, Kasım, Nisan ve Mayıs aylar, rüzgarlar en az ve termal günler en keyifli aylardır. Avusturyalı ve Fransız yamaç paraşütçüleri en az bir hafta boyunca her yıl Akyaka’da kalır ve Gökova’nın tadını çıkarırlar.

Yelken

Mayıs ve Kasım ayları arasında sabit ve kuvvetli rüzgarların serinlediği Akyaka’da yelken yapmak bir ayrıcalık. Okulun çeşitli lazerleri ile hem eğitim hem de günlük Gökova turlarına katılmak mümkündür .

Kanyon Geçidi

Ayrıca, yazın ezici sıcaklığından kurtulmak isteyenler için ilginç ve eğlenceli bir etkinliktir. Akyaka’ya 30 km uzaklıktaki Toparlar Kanyonu’nun 6 kilometrelik parkını geçmek için yürümek, yüzmek, şelalelerden atlamak ve iniş yapmak gerekiyor. Kanyon turlarına katılmak için yüzmeyi ve bazı eylemleri sevmeyi bilmeniz gerekir.