L-Histidin nedir?

0
601

L-histidin (veya basitçe histidin) yakın zamana kadar yarı esansiyel bir amino asit olarak kabul edildi. Çocuklar için önemi, dokunun büyümesine ve onarımına yardımcı olduğu için uzun zamandır bilinmektedir. Bununla birlikte, son zamanlarda histidinin yetişkinler için de önemli olduğu doğrulanmıştır. Çünkü histamin üretimi için gereklidir.

Histamin vücutta hayati bir kimyasaldır. Sindirim, nefes alma, bağışıklık, cinsel işlevde rol oynar ve aynı zamanda beynin önemli nörotransmitterlerinden biridir. L-histidin’in histamin üretimi için hayati olduğu keşfi, onun profilini yükseltti ve kademesi esansiyel bir amino aside yükselti.

Vücut miyelin kılıfları üretmek için histamin kullanır; bunlar vücuttaki sinirleri çevreleyen koruyucu katmanlardır. Histidin’in vücudun sinirlerini korumadaki rolü, Alzheimer ve Parkinson gibi dejeneratif nörolojik hastalıkların etkilerine karşı biraz koruma sağladığı düşünülüyor .

Histidin, beyaz kan hücreleri yapmak için de hayati önem taşır. Kan hücresi üretimindeki rolü, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunması için önemli olduğu anlamına gelir. Vücuttaki iltihaplanma etkilerini kontrol etmek için de önemlidir. Artrit ve alerjilerin etkilerine yardımcı olmak içindekullanılır.

L-Histidin’in Faydaları

Artrit Tedavisi

Romatoid artrit çalışmaları, kandaki histidin seviyeleri ile romatoid artritin başlangıcı arasında açık bir bağlantı olduğunu göstermektedir . Bu, artritin neden olduğu ağrıdan muzdarip olanlar için histidin almanın yararları ile ilgili araştırmalara yol açmıştır . Şimdiye kadar, etkinliği hakkında net bir cevap yoktur ve önümüzdeki yıllarda gelecekteki araştırmalar için bir alan olması muhtemeldir.

Histidin, vücuttaki iltihaplanma etkilerine aracılık etmede açık bir role sahiptir. Bu, artrit ağrısında faydalı bir etkiye sahip olabileceği başka bir yola yol açar. Yetersiz histidin seviyelerine sahip olmak artmış iltihaplanmaya neden olabilir . Artrit saplarında olanlar için başka iltihaplar ağrıda önemli bir artışa neden olacaktır.

Anemi Tedavisi

Anemi, vücutta yetersiz kırmızı kan hücresi olduğunda ortaya çıkar. Kırmızı kan hücrelerindeki bu azalma, vücuttaki tüm organlara yeterli oksijen taşınmaması anlamına gelir ve bu da yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve nefes darlığına yol açar .

Azalmış kırmızı kan hücresi seviyeleri çeşitli nedenlere sahip olabilir . Aneminin nedenlerinden biri, vücudun kırmızı kan hücrelerini yapmak için gerekli temel besin maddelerinden yoksun olmasıdır. En yaygın eksiklikler folat ve B12’dir. Anemi folat eksikliğinden kaynaklanıyorsa, histidin takviyesi almak anemi semptomlarını hafifletebilir.

Bir histidin takviyesi almak, folat eksikliğinin neden olduğu anemiye yardımcı olabilir. Temiz ve takipli bir diyet yapmıyorsanız ve yorgunluk ve baş dönmesi çekiyorsanız, bir histidin takviyesi düşünmeye değer olabilir.

Alerjik Reaksiyonları Hafifletir

Histidin, vücuttaki histamin dengesini korumak için hayati bir bileşendir . Histamin, alerjik reaksiyonlarda yer alan ana kimyasallardan biridir. Vücuttaki düşük histidin seviyelerinin daha ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabileceği açıktır.

Histidin sıklıkla aşırı alerjik reaksiyonlardan muzdarip insanlar için bir tedavi olarak kullanılır. Alerjiniz varsa, diyetinize histidin takviyesi eklemek ciddiyeti azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Histidinin, kalp hastalığı olan veya risk altında olan hastalarda kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir. Etkinin büyüklüğü dozun büyüklüğüne bağlanmıştır. Günde 1 g’dan fazla histidin almayı düşünüyorsanız, önce doktorunuza danışmalısınız.

Kan basıncını düşürmenin yanı sıra, histidinin kalp fonksiyonu için yararlı olduğu gösterilmiştir. Diğer ilaçlara olan ihtiyacı azaltabileceği ve hastaların iyileşmesini hızlandırabileceği için hastalar genellikle açık kalp ameliyatından  önce de alırlar.

Cildin Korunması

Vücudumuzun ürettiği, UV radyasyonunun zararlı etkilerinden korunmamıza yardımcı olabilecek birkaç madde vardır. Bu kimyasallardan birine ürokanik asit  denir . Yüksek seviyelerde ürokanik asit, DNA’nızı UV radyasyonundan korur ve cilt kanseri gelişimini önleyebilir .

Ürokanik asit, histidinden üretilir . Bir histidin takviyesi almak hiçbir şekilde güneş kremi yerine geçmezken, güneşli havanın tadını çıkarırken size ekstra bir koruma seviyesi sağlayabilir.

Cinsel zevk

Orgazma ulaşmakta zorluk çeken bazı kadınlar için suçlu, histidin eksikliği olabilir. Histamin, orgazma ulaşmak için de gereklidir, bu nedenle düşük seviyeler bunun olmasını önleyebilir. Eğer bu, hayatınızın yardım alabilecek bir alanı ise, histidin takviyesi eklemek size bir fark dünyası yaratabilir.

Erkeklerde ise aşırı histamin seviyeleri erken boşalmaya neden olabilir. Bu nedenle, bundan kaçınmak için her zaman önerilen histidin dozajına bağlı kalmalısınız.

L-Histidin Yan Etkileri

L-histidin suda çözünür, yani normal seviyelerinden daha yüksek tükettiğinizde, ter ve idrar yoluyla kolayca atılabilir. Bu nedenle, histidin için belirlenmiş bir maksimum dozaj yoktur. Önerilen dozun beş katına kadar almanın hiçbir yan etkisi yoktur.

Küçük bir çalışmada, önerilen dozu 20-60 kez alan az sayıda hastanın baş ağrısı, bulantı , konfüzyon ve depresyon gibi yan etkilerden muzdarip olduğunu göstermiştir . Bu etkiler ancak çok yüksek dozlarda L-histidin alındığında gözlenmiştir.

Bazı insanlar için ek olarak diyetlerine L-histidin eklemek bazı gastrointestinal rahatsızlıklara yol açabilir. Bu, takviyelerin pH’ından kaynaklanmaktadır. Eklerine HCL eklemek genellikle bu sorunları hafifletebilir.

Uyarılar

Tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, histidin alınmamalıdır. İlk önce bir doktora danışın. Histidinin hamile veya emziren kadınlar için güvenli olup olmadığı belirsizdir. Bu nedenle, takviyeden kaçınmak en iyisidir.

Bazı durumlarda, histidin takviyelerinin uzun süre alınması düşük seviyelerde çinko ve bakırlara yol açabilir, bu nedenle bu takviyeleri histidin ile birlikte almanızda önerilir.

L-Histidin Dozu

Önerilen günlük histidin dozu 500 mg’dır. 1.000 mg’dan fazla alınması tavsiye edilmez.

L-histidin, bir içeceğe kolayca çözünebilen ince bir toz olarak gelir. Tozun hafif acı bir tadı vardır, bu yüzden şekerli bir içecekle almak isteyebilirsiniz. Ayrıca ılık sıvılarda daha iyi çözünür. Örneğin Sabah kahvenizde biraz şekerle alabilirsiniz.

Neden L-Histidin Kullanmalı?

Histidin vücutta çok önemli roller oynar. Bir eksikliğiniz varsa, geniş kapsamlı sorunlara neden olabilir. Semptomlar arasında anemi, inflamasyon, zayıf işitme, azalmış beyin fonksiyonu, sağlıksız cilt ve hatta anksiyete  bulunur. Diyetinize bir histidin takviyesi eklemek sizi bu sorunlardan koruyabilir. Kalbiniz ve cildiniz için bile koruma sağlayabilir.

Diyetinizde çeşitlilik olmaması nedeniyle histidin seviyeleri düşük olabilir. Yiyecekler özenle pişirilmezse de düşük olabilirler. Histidin suda çözünür olduğu için, suda pişirilen herhangi bir yiyeceğin doğal histidinin neredeyse tamamını kaybedebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, çok fazla sebze yeseniz bile, histidinde düşük olabilirsiniz.

Düşük histidin seviyeleri ile sonuçlanabilmenizin bir başka nedeni, düşük B9 vitamini seviyesine (folat / folik asit ) sahip olmanızdır . Bu vitamin düşük olduğunda, vücut bunun yerine histidin kullanır. Bu, diğer roller  için kullanılabilirliğini azaltabilir .

L-Histidin ve L-Histidin HCL

Histidin takviyeleri ararken, genellikle iki seçenek olduğunu fark etmiş olabilirsiniz – L-histidin ve L-histidin HCL . Bu iki takviye arasındaki fark basitçe bir miktar az miktarda HCL içermesidir.

Bir takviyeye hidroklorik asit eklemek garip gelebilir, ancak bazı insanlar için L-histidin almayı kolaylaştırır. Çünkü histidin bir alkalin molekülüdür ve mide asidi üzerinde nötrleştirici bir etkiye sahip olabileceğinden sindirimi bozabilir.

Her iki seçenek de biyolojik olarak kullanılabilir histidin sağlayacaktır. Almak istediğiniz bir tercih meselesidir. L-histidin denerseniz ve sindiriminizi bozarsa, HCL eklenmiş olana geçebilirsiniz veya bunun tersi de geçerlidir.

L-Histidinli Gıdalar:

 • Tavuk ve hindi gibi beyaz etler
 • Organik kırmızı et
 • Protein tozları
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Yumurta
 • Soya fasülyesi ürünleri
 • Baklagiller ve mercimek
 • Kinoa, pirinç, yulaf gibi tam tahıllar
 • Karnabahar
 • Patates
 • Mısır

Son Not

L-histidin önemli bir moleküldür ve vücutta yetersiz seviyelere sahip olmak çok çeşitli sorunlara yol açabilir. Histidin alımınızı arttırmak, kalbiniz, cildiniz ve sinirleriniz için koruma sağlayabilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak HCL ile veya HCL olmadan alabilirsiniz. Almak güvenli bir tamamlayıcıdır  L-histidin ile birlikte çinko ve bakır takviyeleri almayı düşünebilirsiniz.

Günde bir kez bir içeceğe biraz ekleyerek, bu esansiyel amino asidin sağlık yararlarından yararlanabilirsiniz.