Kilo almanın sağlıklı yolları

0
702

Çoğu insan kilo vermekte zorlanır , ancak birçoğu zaman da bunun tam tersi olur.
Kolayca kilo almamak da bir problemdir ve hasta için sinir bozucudur. Bu yazıda, bir hastalığa yakalandıktan sonra  sağlıklı kilo alımını göreceğiz.

Bunların genel öneriler olduğunu ve her bir özel durum hakkında tavsiyelerde bulunmak için daima bir doktora veya diyetisyene danışın.

Bir hastalık olduğunda kilo almak veya kilo vermek

Genellikle bir kişi kilo verdiğinde hissedilen rahatsızlık iştahının olmamasıdır. Hastalık sırasında çoğu diyetin kalori, protein, vitamin ve minerallerde yetersiz olduğunu, vücudun iyi bir beslenme durumuna sahip olması gerektiğini belirtmiyoruz.

Bu durumlarda, bir öğünün yerini almak için smoothies yapmaya, sindirimi oldukça kolay ama besleyici hafif yiyecekler yemeye çalışmalıyız. Ayrıca, tüm önemli besin maddelerini dahil etmeye çalışmanın yanı sıra, hastalıktan sonra iyileşmede çok önemli olan yeterli protein almaya odaklanmalıyız.

Bu besini yeterli miktarda almak için yaklaşık 150 gram yağsız et, balık veya kümes hayvanları ve de bazı kısımları süt, kepekli tahıllar, yumurta ve sebzeler yemeliyiz.

İştahı arttırmak için ipuçları

Yemeklerden önce biraz yürümek  açlığa yardımcı olur.

Aç olmasanız bile, en sevdiğiniz yiyecekleri seçin, bu biraz daha fazla yemenize yardımcı olabilir.

Yedikten sonra sıvı içme, çünkü diğer içecekler gibi su tokluğu arttırır.

İştah açıcı su içeren bir meyve suyu alın.

Kilo almak için hangi yiyecekler yemeli:

Kalorisi, besinleri ve sağlıklı yağları yüksek gıdalar: fındık, yer fıstığı, tohumlar, fıstık ezmesi ve badem, avokado, humus ve ham bitkisel yağlar.

Hayvansal yağlar besin ve iyi miktarda kalori sağlarken, doymuş yağlara sahip oldukları için orta derecede tüketmelisiniz, çünkü kötü kolesterol, LDL’yi artırabilirler.

Kolesterol almamak için bitkisel yağların seçilmesine öncelik vermeli ve yağsız etten hayvansal yağ gibi az miktarda yağlı süt ürünleri tüketmelidir.
Bununla birlikte, kolesterol ile ilgili herhangi bir sorun yoksa, peynir gibi yüksek yağlı süt ürünleri yiyebilirsiniz.

Yemeklerle fındık yemek, protein, lif, sağlıklı yağlar ve kalori sağlar.

Yumru bitkiler kilo almak için idealdir ve ayrıca kalori değerlerini arttırmak için de idealdir, aromalı pişirme, süt, bitkisel yağlar, baklagiller vb.