Kardiyo Eksersizleri

0
757

Amacınız formda ve sağlıklı olmaksa, o zaman bir tür kardiyovasküler egzersiz yapmanız gerekir.

Bu, kalbinizin pompalanmasını sağlayan bir egzersiz türüdür. Örneğin koşu, yürüyüş, bisiklet, yüzme veya kürek çeme böyledir. Kalp ve akciğerlerinizi sağlıklı tutmanın yanı sıra, kardiyo egzersizi vücut yağınızı yakmanıza da yardımcı olacaktır.

Araştırmalar, düzenli kardiyo egzersizinin iştahı düzenlemeye yardımcı olduğunu ve vücudunuzun artık kaloriye ihtiyaç duymadığında otomatik olarak yemeyi bırakmanıza yardımcı olduğunu da doğrulamaktadır.

Kardiyo egzersizi ayrıca kalbi ve ciğerleri de rahatsız ederek güçlendirir, bağışıklık sisteminizide güçlendirir ve hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Kardiyo arterlerinizden kan akışınızı iyileştirir ve hatta vücudunuzu yeni kılcal damarlar inşa etmeye teşvik eder.

Kanınız vücudunuzdaki her hücreye enerji veren oksijen ve besinler taşıdığından, kardiyo size günlük yaşam için daha fazla dayanıklılık sağlar.

Kardiyo egzersizin son yararı, insanlara fantastik bir ruh hali artışı sağlamasıdır. Yani bunun zihniniz için doğal bir ilaç olduğunu düşünebilirsiniz.

Kardiyo Frekansı
Haftada üç ila dört kardiyo seansı gerçekleştirme hedefi belirlemelisiniz. Her seans, hedeflerinize ve deneyiminize bağlı olarak on iki ila altmış dakika sürmelidir.

Ne kadar uzun süre egzersiz yaparsanız, o kadar çok kalori yakarsınız. İyi bir ortalama yakalamak için, haftada dört kez, seans başına 30 dakika kardiyo egzersizi yapmalısınız.

Bir gün arkadaşlarınızla 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Başka bir günde 30 dakikalık bir YouTube aerobik seansı yapmayı tercih edebilirsiniz. Sonra, ertesi gün, koşu bandında koşabilir veya eliptik bir makinede egzersiz yapabilirsiniz.

Antrenmanınızı değiştirdiğinizde, farklı kas gruplarını hedefleyebilir, yağ yakımınızı artırabilir ve motivasyonunuzu da artırabilirsiniz.

Seçtiğiniz kardiyo türünden bağımsız olarak, kalp atış hızınızı yükselttiğiniz sürece, bu tür egzersizlerden faydalanabilirsiniz.

Şimdi birkaç kardiyo egzersizi türünü yaparken elde edeceğiniz çeşitli faydalara bir göz atalım…

# 1 Yürüyüş
Yürüyüş yeni başlayanlar için harika bir giriş egzersizidir. Bunu yapmak için herhangi bir ekipmana veya uzmanlığa ihtiyacınız yoktur. Ek olarak, insanların çoğunluğu rahatsızlık duymadan yürüyebilir ki bu, birçok insanın düzenli bir egzersiz yapmasına yardımcı olan faktör olabilir.

# 2 Jogging / Koşu
Jogging, yürüyüşe göre dakika başına daha fazla kalori yakar ve çok verimli bir yağ yakma egzersizi olur.

Yavaş yavaş yürüyüşten koşuya ilerlemek için, her on dakikalık yürüyüş için bir dakikalık koşu patlaması yapılmalıdır.

# 3 Yüzme ve Su Aerobikleri
Artrit, kötü dizler, kötü bir sırt veya genel olarak herhangi bir ağrı varsa, havuz en iyi arkadaşınız olabilir. Su ağırlığı vücudunuzdan alır ve ağrısız hareket etmenizi sağlar.

Ancak her şeyden önce, yüzmenin en iyi kardiyovasküler egzersiz şekli olduğu bilinmelidir ve bununla ilişkili birçok fiziksel ve zihinsel sağlık faydası da vardır.

# 4 Bisiklet Sürme
İster sabit, ister eğirme veya yol bisikletinde olun, bisiklete binmek harika bir kalori yakma egzersizi sağlar.

Bisiklete binme tüm vücudunuzun, özellikle de göbek, bacaklar ve uylukların tonlanmasını sağlar. Dizlerde çalışır. Her şeyden önce, bunun eğlenceli bir aktivite olduğunu da düşünüyorum!

Kötü bir sırtınız varsa veya fazla kiloluysanız, pedal çevirirken geriye yaslanmanızı sağlayan yaslanmış bir bisiklet almayı mutlaka düşünün.

# 5 İp Atlama
Bu çok zorlu, verimli kalori yakma antrenmanı, hava veya güvenlik endişeleri nedeniyle dışarıda egzersiz yapamayan ancak hareket için içeride sınırlı alana sahip kişiler için mükemmeldir.

Kollarınızı ayaklarınızla koordine etmekte sorun yaşıyorsanız, ipsiz atlayarak başlayın ve ipi daha sonra ekleyin. Çeşitlilik için küçük atlamalar, büyük atlamalar ve ip ile jogging yapmayı deneyin.

Başlamanıza yardımcı olmak için YouTube’da harika ip egzersizlerine bakın.

# 6 Merdiven Tırmanışı, Eliptik ve Diğer Kardiyo Makineleri
İster evde ister spor salonunda kullanın, egzersiz makineleri çalışmayı çok daha kolay hale getirebilir. Bu makineler aynı zamanda sert ve kötü havalarda kapalı alanlarda egzersiz yapmanızı sağlar.

Topa kardiyo
Bir fitness topu üzerinde harika bir kardiyo antrenmanı alabilirsiniz.

Biraz hayal gücüyle, herhangi bir geleneksel aerobik-dans hareketine bir fitness topu dahil edebilirsiniz. Ve biraz daha fazla hayal gücüyle, top seçeneklerinde bir sürü yeni kardiyo şeklini antrenmanıza dahil edebilirsiniz.

Bu hareketleri gün için resmi kardiyo olarak yapabilir, 12, 24 veya daha fazla dakikayı tamamlayana kadar seriyi gerektiği gibi tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca bu hareketleri tonlama rutininize serpiştirerek, kalp atış hızınızı tüm zaman boyunca yüksek tutacak eğlenceli bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz.

Karın Germe
Bu zorlu hareket metabolizmanızı gerçekten artıracaktır. Alt karın kaslarınınızı hedef alın.