Kadınların Asla Gözardı Etmemesi Gereken Sağlık Belirtileri

0
647

Genellikle Küçük bir rahatsızlık hissettiğinizde, genellikle çok fazla bir şey olmadığını belki de stresli bir günde zor bir zaman geçirdiğimizi düşünür ve ertesi gün tekrar iyi hissedersek yaşantımıza kaldığı yerden devam ederiz ,

Ancak bir avuç önemsiz  belirti dediğimiz olay bazen daha ciddi bir şey için bize kırmızı bir bayrak olabilir.Büyük bir sorunu bulmamıza engel olan çoğumuzun sorunu görmezden gelme ve bunun ortadan kalkacağını ummakla ilgili düşüncesi vardır.Küçük veya büyük sorunu ayırt etmek genellikle zordur,ortalama bir kadın ciddi bir hastalık belirtileri yaşadıktan sonra doktora gitmeden yaklaşık 3 ay ağır davranır.

Ancak vücudunuzun belirtileri bilerek sorunlarınızı ararsanız tedavisini hızlı bir şekilde yaparak acil bir duruma düşmenizi önleyebilir veya bir teşhis ile size bu semptomların ne olduğunu bulmak için tanımlayabilirsiniz.

1. Adet Döneminizde Kan Pıhtılarınız Varsa

Herkesin dönemi farklıdır, daha hafif daha koyu ve benzeri olabilir ve arada sırada bir veya iki pıhtı fark ederseniz kesinlikle zararsızdır, ancak kanınız kararırsa ve pıhtılar çok ve büyükse bu size bir işaret olabilir.Rahimdeki kanserli olmayan büyümeler bu şekilde anormal kanamaya neden olabilir veya mesane sorunlarınızın bir işareti olabilir.

2. Şişkin Göbek

adet döneminde şişkin göbek

Bazı kadınlar adet döneminde karnı şişer, bu şişkinlik aylık sürelerinin normal bir parçasıdır, ancak şişkinliğe eğilimli değilseniz ve iki haftadan fazla bu şişkinlik sürüyorsa, bu dengede olmayan bir şeyin ilk işareti olabilir.Endometriozis, yada diğer adıyla çikolata kisti kadınlarda çok sık görülen bir rahim hastalığıdır endometriozis durumunda vücudunuz göbeğiniz herhangi bir günde şişebilir ve gün geçtikçe bu durum daha da kötüleşebilir. Endo göbeği genellikle tahmin edilemez ve şişkinlik günlerce hatta haftalarca sizinle kalabilir veya bu sürekli şişkinliğin yanı sıra birkaç saat içinde kaybolabilir ayrıca şişkinlik meme veya yumurtalık kanseri belirtisi de olabilir.

3. Kesilmeyen bir öksürüğünüz varsa

Nagging öksürüğü,(gitmeyen öksürük) birkaç gün boyunca soğuk algınlığı gripten olması normaldir, ancak soğuk algınlığından veya bir hastalıktan gelmeyen kalıcı bir öksürüğünüz varsa ve haftalardır geçmiyorsa eğer sigara içiyorsanız endişe sebebi  öksürüğünüz akciğer kanseri gibi ciddi bir şeyin belirtisi olabilir, öksürüğü ateş eşlik ediyorsa boğmaca olabilir,  sağlıksız olan sigara alışkanlığınızı bırakarak tedavi edilebilecek bir sigara öksürüğü de olabilir. Öksürük ve akciğer kanseri olan antibiyotiklere ihtiyaç duyan bir akciğer enfeksiyonu da derhal tedavi edilmelidir, bu nedenle öksürüğünüz kesilmesse mutlaka bir doktora gidin.

4. Sık Mide Yanması

Sık sık mide ekşimesi ile boğazda veya göğüste mide asidinden dolayı rahatsız edici bir yanma hissi oluşur. Mide ekşimesi haplarını haftada birkaç kez almak, sık sık mide ekşimenizi gidermek veya sadece bu durumla birlikte yaşamak sizi bazı kötü yan etkilerine maruz bırakabilir, sonunda bu sorun yemek borusunda iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da ülserlere ve ciddi kanamalara neden olabilir. Sık sık mide ekşimenizi göz ardı ederseniz, özofagal kanseri için kendinizi daha büyük bir risk altına da sokabilirsiniz.

5.Uykusuzluk veya Aşırı Uyku

Yaşlandıkça vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uyku miktarının azaldığı bilinir ve çoğu kadın için ara sıra huzursuz gecelerde vardır, ancak gece boyunca uyuyamazsanız bir sorun olabilir Olası altta yatan hastalıklar için doktorunuza danışın depresyon hipertiroidizm  sinüzit ve artrit, uykusuzluğa neden olduğu bilinen hastalıklardan bazılarıdır.

6. Göğüslerinizdeki Değişiklikler

Çoğu kadında endişe nedeni olan tek bir yumru göğsünüzdeki herhangi bir değişikliğin meme uçlarınızdaki kanlı akıntıların bir işareti olabileceğini ve kalıcı döküntülerin de göğüs kanserine işaret edebileceğini düşünürken topakları da belirtelim. Kanserli iseniz, adetinizin bitmesinden sonra alışılmadık derecede gçğsünüzde uzun bir şey fark etmeye devam ederseniz, menstruasyon yaparken birçok kadının hassasiyet ve genel bir şişkinlik hissettiğini düşünüyorsanız, derhal paniğe girmemeye çalışın. doktorunuzu görmek için bir randevu ayarlayın.

7. Açıklanamayan kilo alımı

Özellikle kilo ve egzersiz gibi önlemler almişsanız, normal kilonuzdan önce veya adet döneminizde meydana gelen varyasyonlarla ilgisi olmayan kilo ağırlığınızda beklenmedik bir artışın olması  açıklanamayan kilo alımıdır.Hipotiroidizm ve Cushing sendromu gibi tıbbi koşulların, ödem olarak bilinen sıvı tutulmasının böbrek hastalığına veya kalp sorunlarına işaret edebilmesine neden olurken, giysilerinize girme yeteneğinizi etkileyebilecek bu sorun için doktorunuzla randevu almanın zamanı geldiğini bilin.

 

8- Sık Baş Ağrıları

Hormonal değişiklikler  ağrılı bir kafaya neden olabilir ve bu da göz ardı edilmemelidir,  beyin anevrizması yaşayan insanlar bu arteriyel şişkinliği veya kafatasındaki baloncuğu fark etmez bile.Çoğu beyin anevrizması yırtılmaz sağlık problemleri yaratmaz veya semptomlara neden olmaz, bu tür anevrizmalar genellikle sadece diğer durumlar için testler sırasında keşfedilir, ancak Şiddetli bir baş ağrısı, bulanık görme ve bulantı gibi sağlığınız, beyin hasarından tekrar kanamaya kadar potansiyel komplikasyonlarla acil risk altında olabilir, bu gibi durumlarda acil tıbbi müdahale çok önemlidir.

9. Sürekli  Yorgunsanız

21. yüzyıl kadınlarının çoğu hala ofiste çalışmasına rağmen, yorgunluk onlar için bir doğallıktır. 21. yüzyıl fad’ı,  uykudan mahrum ve yorgun olan çok sağlıksız bir rekabettir. Yani bir saat ara sıra yorgunluk ile sürekli yorgunluk arasında ayrım yapmak çok zordur.  Sorunun var olduğunu anlamak için sekiz saatlik uykudan sonra kendinizi tazelenmiş ve dinç hissediyorsanız, iyi bir gece dinlenmesinden sonra yorgunluk seviyenize bakmaktır.Endişelenecek bir şey olmayabilir, ancak 8 saat sonra bile bitkin hissediyorsanız iyi bir gece uykusu bile ciddi bir sürekli yorgunluğun depresyonun göstergesi olabileceğini gösterebilir.Karaciğer yetmezliği kardiyovasküler hastalık uyku apnesi böbrek yetmezliği diyabet anemi hatta yorgunluk hayatınızın düzenli bir parçasıysa, doktora danışmanız tavsiye edilir.gerekli tüm teşhis testleri için plan yapın.

10.Göğüs ağrısı

Kadınlar hazımsızlık gibi en kötü durumlarda göğüs ağrılarını mide ekşimesi olarak söyleme eğilimindedir, ancak göğüs ağrılarına sol kol ve omuzda nefes darlığı ve sıcak basması eşlik ediyorsa, göğüs ağrıları hiçbir koşulda göz ardı edilmemelidir. Kardiyak hastalıkların göstergesi olan  kardiyak tıkanmalar ve kadınların menopozundan sonra tespit edilir, çünkü uterus tarafından üretilen hormon östrojen lipoprotein içerir, bu da uterusun kalp hareketine yardımcı olan iyi bir kolesterol formudur.

11- Sabit Pelvik Ağrı

Sabit pelvik ağrı her zamanki kramplarınızdan farklıdır, tek taraflı keskin olabilir ve sağ tarafınızdan aniden gelebilir, eğer sol tarafta ise sağ yumurtalık kist rüptürüne veya böbrek taşlarına işaret edebilir, sol tarafta ise sol yumurtalık kistlerini gösterebilir veya şişkinlik ile birlikte şiddetli kalıcı ağrınız varsa, divertikülit veya sol böbrek taşlarını rüptüre edin, bu durumda yumurtalık veya pankreas kanserinden şüphelenebilirsiniz.

12. Şişmiş bir boynunuz var

Boynunuzun biraz şişmiş olduğunu mu hissediyorsun, özellikle soğuk algınlığı gibi bir şeyden kaynaklanmıyorsa, bazı ciddi sağlık problemleri olabileceği için boynunuzun ön kısmı lenf düğümleri ve tiroid bezinizin şişmesi de olabilir.Tiroid bezinde lenf nodu şişmesi veya tiroid bezi lenf nodu şişmesi içinde kitle enfeksiyonu belirtisi soğuk algınlığı veya boğaz ağrısında yaygındır, ancak devam ederse veya hasta olmadığınızda meydana gelirse doktorunuz tarafından kontrol edildi mi?

13. Çenenizde sivilceler varsa

Menstrüasyondan yaklaşık iki hafta önce vücudunuz östrojen ve progesteronu arttırır, çünkü hormon seviyelerindeki bu değişiklik nedeniyle çenenizde bir süre sonra gitmesi gereken bir sivilcenin çıkması yaşayabilirsiniz, ancak çenenizde veya çenenizde sürekli sivilce varsa, hormonlarda sorun olabilir  çok geç olmadan bir doktora görünmeniz gerekiyor.