Erken yaşlanma belirtileri

0
703

Yaşlanmanın ilk belirtileri 25 yaşından itibaren ortaya çıkar, cilt yaşlanması belirtileri genellikle yüzeyde algılanmaya başlanır. Yaşlandıkça, ciltteki süreçler daha pürüzsüz hale gelir ve yapı zayıflar. Cildi sıkı ve pürüzsüz tutan maddelerin azaltılması başlatılır. Bu, vücudun iç yaşlanma süreçlerinin ve dış faktörlerin etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Yaşlanmanın en erken belirtilerinden biri , zamanla daha derinleşen kırışıklıklardır . Bunları tedavi etmek için  bir dizi önlem mevcuttur.

Cildin yapısı ve içerdiği maddeler zamanla değişir. Bu değişiklikler yüzeyde ince çizgiler ve kırışıklıklar şeklinde görüntülenebilir.

İlk ince çizgiler ve görünür kırışıklıklar göz çevresinde görülür.

Yaşlandıkça cildimizi pürüzsüz tutan maddelerin azalması söz konusudur. Bunlar kolajen, elastin ve hiyalüronik asidi içerir. Genç ciltte, deri dokusunun düzenli bir organizasyonu ve cildi yapılandıran yapı taşını oluşturmaya yardımcı olan bol miktarda kollajen ve elastin kaynağı, üniform görünmesini ve sağlam hissetmesini sağlar. Zamanla, genlerimiz tarafından önceden belirlenmiş iç yaşlanma süreci, örneğin güneş ışığına maruz kalma yoluyla, dış oksidatif stres ile birlikte, cildin görünümünü etkilemeye başlar.

Kollajen seviyelerinde yıllık% 1’lik bir azalma ve düzensiz cilt dokusunun artan bir şekilde bırakılması, cilt canlılığı kaybına ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Kırışıklıkların oluşumundaki bir diğer önemli faktör, hiyalüronik asit üretiminde bir azalmadır. Bu, hücreleri çevreleyen, cilde genç ve pürüzsüz bir görünüm veren bağlayıcı maddedir. Cildin bu maddesinin azalması, cilt yapısının dolgunluk ve sıkılık algısını kaybetmesine ve kırışıklıkların oluşumuna karşı daha savunmasız hale gelmesine neden olur.

Bu genel yaşlanma süreçleri ayrıca yoğunluk kaybına ve hacim kaybına da katkıda bulunur.

Hacim kaybından veya yoğunluk kaybından farklı olarak, kırışıklıklar yüzdeki farklı çizgiler veya oluklar olarak göründüklerinden kolayca tanınabilir. İlk olarak belirli alanlarda görünür olma eğilimindedirler:

Alında kaşlar arasında yatay çizgiler ve oluklar oluşur. “Taklit kırışıklıkları” olarak başlarlar ve kısmen yüz ifadelerinden kaynaklanırlar. Zamanla daha derinleşirler.

Gözlerin dış köşelerinde zamanla yoğunlaşan ince çizgiler görülür; “Karga ayakları” veya “gülme çizgileri” olarak bilinir. Bu kırışıklıklar genellikle ilk etapta algılanır, çünkü bu bölgenin ince cildi yüzün diğer bölgelerinden daha fazla kırışmaya eğilimlidir.

Burun ve ağız arasında her iki bölgeye katılan daha derin kırışıklıklar görülür. Bunlar nazolabial kıvrımlar olarak bilinir. Bu kırışıklıkların ortaya çıkması, aynı zamanda kutanöz dekolman belirtisi oluşturduğundan, hacim kaybına bağlanabilir.

Zamanla yüzün her tarafında ince çizgiler belirir. Yüz ifadesinden etkilenmezler ve her zaman görülebilirler. Dalgalı bir kutanöz doku şeklinde görünürler ve yaşlandıkça yavaş yavaş daha belirgin kırışıklıklar haline gelirler. Esneklik ve yoğunluktaki bir azalma, oluşumlarına katkıda bulunur. Yüzün herhangi bir yerinde görünmelerine rağmen, göz çevresi çevresinde ve hemen altında daha belirgindirler.

Yaşlı cildin cilt yapısı Alında çizgiler, kaşlar ve kahkaha çizgileri arasında çatlaklar görülür. Yaşlandıkça yavaş yavaş daha belirgin kırışıklıklar haline gelirler.

Ağız ve burun çevresindeki ince çizgiler derin ve görünür hale gelebilir: nazolabial kıvrımlar denir .

DİĞER FAKTÖRLER YANLIŞLAR HAKKINDA FARK YARATIR?

Kırışıklıklar yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası olmasına rağmen, gelişimlerini hızlandırabilecek iç ve dış faktörler vardır.

Güneş ışığına maruz kalmak cildin yaşlanmasını diğer dış etkenlerden daha fazla hızlandırır. Cilt güneşe karşı korumasızsa, UV ışınları kırışıklıklara katkıda bulunabilir. Uzun süreli ve tekrarlı maruz kalma, kolajene zarar verir ve daha kolay kırışan daha az elastik ve zayıflamış cilt yapısına neden olur.

Sigara içmek , serbest radikallerin cilt yapısına zarar vermesine ve kırışıklık da dahil olmak üzere genel olarak yaşlanma belirtilerine katkıda bulunan oksidatif saldırganlığa neden olur . Ek olarak, sigaradaki nikotin ve kimyasallar deride kollajen ve elastine zarar verir. Bu canlılığı ve elastikiyeti etkiler ve ayrıca kırışıklıklara neden olabilir.

Yaşlanmanın yaygın bir işareti, yaşa bağlı cilt kuruluğudur . Azalan cilt fonksiyonunun bir sonucu olarak, bazı eski ciltler sonunda kaşıntı ve pürüzlülük ile kuruyacaktır. Diğer faktörlerin yanı sıra, bu cilt tarafından üretilen hyaluronik asit miktarındaki azalmadan kaynaklanmaktadır . Buna karşılık, bu cilt durumu kırışıklık oluşumuna daha yatkındır.